Serie A programmet 2017/2018

Her til aften fik langt om længe kampprogrammet til den kommende sæson i Serie A.

Runderne står med datoerne, der henviser til eks. kampen mellem Atalanta og Roma, som spilles den 20/8, og dennes returkamp den 6/1-18.

I de to første runder spilles der to kampe lørdag kl. 18 og 20.45. Der er en søndagskamp kl. 18, de resterende 7 kampe spilles kl. 20.45.

Herefter vil kampene også være kl. 12.30 og 15.00.

Første runde (20/8-17 – 6/1-18)
Atalanta-Roma
Bologna-Torino
Crotone-Milan
Hellas Verona-Napoli
Inter-Fiorentina
Juventus-Cagliari
Lazio-SPAL
Sampdoria-Benevento
Sassuolo-Genoa
Udinese-Chievo Verona

Anden runde (27/8-17 – 21/1-18)
Benevento-Bologna
Chievo Verona-Lazio
Crotone-Hellas Verona
Fiorentina-Sampdoria
Genoa-Juventus
Milan-Cagliari
Napoli-Atalanta
Roma-Inter
Spal-Udinese
Torino-Sassuolo

Tredje runde (10/9-17 – 28/1-18)
Atalanta-Sassuolo
Benevento-Torino
Bologna-Napoli
Cagliari-Crotone
Hellas Verona-Fiorentina
Inter-Spal
Juventus-Chievo
Lazio-Milan
Sampdoria-Roma
Udinese-Genoa

Fjerde runde (17/9-17 – 4/2-18)
Chievo Verona-Atalanta
Crotone-Inter
Fiorentina-Bologna
Genoa-Lazio
Milan-Udinese
Napoli-Benevento
Roma-Hellas Verona
Sassuolo-Juventus
SPAL-Cagliari
Torino-Sampdoria

Femte runde (20/9-17 – 11/2-18)
Atalanta-Crotone
Benevento-Roma
Bologna-Inter
Cagliari-Sassuolo
Genoa-Chievo Verona
Hellas Verona-Sampdoria
Juventus-Fiorentina
Lazio-Napoli
Milan-SPAL
Udinese-Torino

Sjette runde (24/9-17 – 18/2-18)
Cagliari-Chievo Verona
Crotone-Benevento
Fiorentina-Atalanta
Hellas Verona-Lazio
Inter-Genoa
Juventus-Torino
Roma-Udinese
Sampdoria-Milan
Sassuolo-Bologna
SPAL-Napoli

Syvende runde (1/10-17 – 25/2-18)
Atalanta-Juventus
Benevento-Inter
Chievo Verona-Fiorentina
Genoa-Bologna
Lazio-Sassuolo
Milan-Roma
Napoli-Cagliari
SPAL-Crotone
Torino-Hellas Verona
Udinese-Sampdoria

Ottende runde (15/10-17 – 4/3-18)
Bologna-SPAL
Cagliari-Genoa
Crotone-Torino
Fiorentina-Udinese
Hellas Verona-Benevento
Inter-Milan
Juventus-Lazio
Roma-Napoli
Sampdoria-Atalanta
Sassuolo-Chievo Verona

Niende runde (22/10-17 – 11/3-18)
Atalanta-Bologna
Benevento-Fiorentina
Chievo Verona-Hellas Verona
Lazio-Cagliari
Milan-Genoa
Napoli-Inter
Sampdoria-Crotone
SPAL-Sassuolo
Torino-Roma
Udinese-Juventus

Tiende runde (25/10-17 – 18/3-18)
Atalanta-Hellas Verona
Bologna-Lazio
Cagliari-Benevento
Chievo Verona-Milan
Fiorentina-Torino
Genoa-Napoli
Inter-Sampdoria
Juventus-SPAL
Roma-Crotone
Sassuolo-Udinese

Ellevte runde (29/10-17 – 31/3-18)
Benevento-Lazio
Crotone-Fiorentina
Hellas Verona-Inter
Milan-Juventus
Napoli-Sassuolo
Roma-Bologna
Sampdoria-Chievo Verona
SPAL-Genoa
Torino-Cagliari
Udinese-Atalanta

Tolvte runde (5/11-17 – 8/4-18)
Atalanta-SPAL
Bologna-Crotone
Cagliari-Hellas Verona
Chievo Verona-Napoli
Fiorentina-Roma
Genoa-Sampdoria
Inter-Torino
Juventus-Benevento
Lazio-Udinese
Sassuolo-Milan

Trettende runde (19/11-17 – 15/4-18)
Benevento-Sassuolo
Crotone-Genoa
Hellas Verona-Bologna
Inter-Atalanta
Napoli-Milan
Roma-Lazio
Sampdoria-Juventus
SPAL-Fiorentina
Torino-Chievo Verona
Udinese-Cagliari

Fjortende runde (26/11-17 – 18/4-18)
Atalanta-Benevento
Bologna-Sampdoria
Cagliari-Inter
Chievo Verona-SPAL
Genoa-Roma
Juventus-Crotone
Lazio-Fiorentina
Milan-Torino
Sassuolo-Hellas Verona
Udinese-Napoli

Femtende runde (3/12-17 – 22/4-18)
Benevento-Milan
Bologna-Cagliari
Crotone-Udinese
Fiorentina-Sassuolo
Hellas Verona-Genoa
Inter-Chievo Verona
Napoli-Juventus
Roma-SPAL
Sampdoria-Lazio
Torino-Atalanta

Sekstende runde (10/12-17 – 29/4-18)
Cagliari-Sampdoria
Chievo Verona-Roma
Genoa-Atalanta
Juventus-Inter
Lazio-Torino
Milan-Bologna
Napoli-Fiorentina
Sassuolo-Crotone
SPAL-Hellas Verona
Udinese-Benevento

Syttende runde (17/12-17 – 6/5-18)
Atalanta-Lazio
Benevento-SPAL
Bologna-Juventus
Crotone-Chievo Verona
Fiorentina-Genoa
Hellas Verona-Milan
Inter-Udinese
Roma-Cagliari
Sampdoria-Sassuolo
Torino-Napoli

Attende runde (23/12-17 – 13/5-18)
Cagliari-Fiorentina
Chievo Verona-Bologna
Genoa-Benevento
Juventus-Roma
Lazio-Crotone
Milan-Atalanta
Napoli-Sampdoria
Sassuolo-Inter
SPAL-Torino
Udinese-Hellas Verona

Nittende runde (30/12-17 – 20/5-18)
Atalanta-Cagliari
Benevento-Chievo Verona
Bologna-Udinese
Crotone-Napoli
Fiorentina-Milan
Hellas Verona-Juventus
Inter-Lazio
Roma-Sassuolo
Sampdoria-SPAL
Torino-Genoa

Copyright © Alt Om Italiensk Fodbold 2012-2017 Alle rettigheder forbeholdes.

Jesper Mejer Kristensen

Dybt forelsket i mine børn! CO-founder og CEO af altom-italienskfodbold.dk og rejsertilitalien.dk Calcio fan og elsker alt italiensk!

You may also like...